Oprava zavirovaných zpráv na Facebooku

Tento návod vám pomůže odstranit problémy se zprávami, které se automaticky odesílají z vašeho počítače vašim přátelům na Facebooku. Pokud Vám nebude něco jasné, napište komentář pod článkem a nebo mne kontaktujte e-mailem či telefonem.

Návod se skládá ze 4 kroků:

  1. Vyčistění počítače od virů,
  2. Vyčistění prohlížeče od nežádoucích doplňků,
  3. Změna hesla na Facebook,
  4. Odstranění nežádoucích aplikací z vašeho Facebooku

Všechny kroky je potřeba projít a žádný nevynechat.

1. Vyčištění počítače od virů

Nezáleží, jestli už máte v počítači nějaký antivirový program – je možná neúčinný, když nezachytil stávající problémy. Proto si z následujícího odkazu stahněte ESET Online scanner a ten spusťte:

Stahnout: ESET Online Scanner

Pomocí průvodce nástroj nainstalujte a v okně s Možnostni kontroly počítače zvolte:

  • Zapnout detekci…
  • Automaticky vyléčit…

Kontrola může trvat i několik hodin podle toho, kolik věcí máte v počítači uložených. Po skončení můžete program ukončit, popřípadě odinstalovat.

Pokud Vám s počítačem někdo pomáhá, tak se podívejte do seznamu

Po dokončení scanování se můžete podívat, co všechno ESET našel a vyléčil.

2. Vyčistění prohlížeče od nežádoucích doplňků

* Tento odstavec je určen pouze pro uživatele prohlížeče Chrome.

Na stránce Instalace a správa rozšíření Google Chrome si najděte odstavec Odinstalace rozšíření a podle tohoto návodu odstraňte všechna nepoužívaná rozšíření. Pokud nevíte, jaká používáte, nebojte se smazat všechny. Pokud bude potřeba, samy Vám ukážou, jak je opět nainstalovat.

Může se stát, že nastavení Rozšíření bude zaseklé a nepůjdou odstranit. To nejspíš dělá ten vir, který se tak brání jeho odstranění. V takovém případě si stahněte a spusťte následující nástroj, kterým tento problém opravíte:

Stáhnout: Chrome Cleanup Tool

Po spuštění a dokončení opravy je možné nástroj smazat.

3. Změna hesla na Facebook

Protože jste měli v počítači virus, nevíte, co všechno dělal a co sledoval. Mimojiné mohl klidně sledovat, jaké heslo používáte k Facebooku takže je potřeba to heslo změnit.

Přihlaste se do Facebooku (pokud ještě nejste) a přejděte na nastavení Zabezpečení a přihlášení.

Klikněte na Změna hesla a podle pokynů si nastavte nové heslo.

Na této stránce také vidíte sekci Kde jste přihlášeni. To ukazuje, na jakých počítačích jste přihlášení. Pokud je tam jen jeden řádek, tak je to v pořádku, ale pokud jich vidíte více, tak se z ostatních raději odhlaste kliknutím na tři tečky vpravo a volbou Odhlásit.

Nebojte se promazat vše, v nejhorším se jen znovu přihlásíte (např. na telefonu).

4. Odstranění nežádoucích aplikací Facebooku

Různé aplikace si mohou vyžádat přístup k Vašemu Facebooku a pak tam zůstanou i když je přestanete používat. Nebojte se všechny odebrat, žádná data se tím nesmažou. A v případě potřeby a se aplikace včas ozvou, že se chtějí připojit.

Na Facebooku v nastavení Aplikací si prohlédněte aplikace a kliknutím na křížek postupně všechny odeberte.

Závěrem

Internetový prohlížeč Vás chrání před hrozbami internetu. Ale poslední slovo je stále na Vás; pokud se necháte zlákat lacinými sliby neznámých lidí na internetu a sami si do počítače nainstalujete virus, není Vám jak pomoci. Váš počítač Vás zpravidla varuje v situacích, kdy děláte nebezpečný krok – čtěte ta upozornění a buďte rozvážní ve svém jednání.