Tak mi zase přišel e-mail plný fotek – neskutečně veliký. Fotky byly milé, ale že mi to bez varování zahltilo schránku i připojení, to už ne.
Tento článek je sice technicky orientován, ale je psán tak, aby byl snadno stravitelný i pro širokou veřejnost.
Posílání velkých souborů e-mailem je velmi neefektivní. A to hned z několika důvodů, které se ve zbytku příspěvku pokusím jednoduše vysvětlit.
Nárůst objemu
Při odesílání se příloha e-mailu zvětší asi o 15 % původní velikosti, takže z Vašeho počítače odchází mnohem více dat, než je třeba a zbytečně to zatěžuje internetové připojení. Zdálo by se, že 15 % je málo, ale například při odesílání 7 MB souboru odchází více jak 8 MB dat.
Technický detail: Je to způsobeno tím, že e-mail z historických důvodů přesene pouze textový obsah (7bitový) a soubor, který zasíláte je binární (8bitový, tj. obsahuje znaky, které e-mailem nelze přenést), proto se musí příloha překódovat. Při překódování se musí nahrazovat 8. bit dalším znakem, čímž se dostáváme na ~15% nárůst objemu.
Dlouhá cesta
Za obzorem Vašeho internetu je veliký svět, který nevidíte – spousta počítačů (serverů) kdesi daleko, které běží proto, abyste mohli posílat své e-maily. Po odeslání e-mail i s přílohou těmito servery prochází tak dlouho, než dorazí do počítače, kde má schránku ten, komu jste e-mail zaslali. Zde čeká, dokud se dotyčný nepřipojí a schránku si nevybere.
Ještě horší situace nastane, pokud se pokusíte odeslat jeden e-mail více lidem současně. V takovém okamžiku se celý e-mail násobí na více samostatných kopií, které systémy vytíží ještě více.
Výsledek: E-mail při své cestě zbytečně vytíží cesty a systémy, které používá tisíce dalších lidí. Několik takových e-mailů odeslaných současně více lidmi dokáže způsobovat výrazné zpomalení provozu u ostatních uživatelů. Tedy takové jednání je neohleduplné.
Pod tlakem
Problém můžete snadno způsobit i příjemci e-mailu.
Velikost e-mailové schránky je omezená a neuváženým zasíláním velkých příloh snadno schránku zaplníte a příjemce tak nebude moci dostávat další e-maily.
Mnoho uživatelů si také schránku vybírá různými programy (např.: Outlook, Thunderbird, The Bat, atd.), které bez ptaní stahují všechny doručené e-maily. Na pomalejším připojení může pak být takový velký e-mail velkou nepříjemností.
Výsledek: Ubtěžujete uživatele něčím, co pravděpodobně nepotřebuje.
Jak to vyřešit
Pro řešení tohoto problému dnes již existuje mnoho nástrojů, které Vám zdarma umožní sdílet své soubory s vašimi přáteli velmi příjemnou a elegantní cestou.
Pro naše potřeby Vám představím službu Edisk, která působí na našem území, je pro běžné uživatele velmi snadno použitelná a zcela v češtině. Najdete ji na adrese edisk.cz.
Edisk funguje, jak již obrázek napovídá, velmi jednoduše. Soubor nahrajete přímo na server, kde se vystaví a pak každému, komu chcete doubor odeslat, zašlete v e-mailu (nebo jiným způsobem) pouze textový odkaz, který vypadá asi takto:
Výsledek: Uživatel pak jen klikne a hned soubor začne stahovat. Tento způsob posílání je ohleduplný pro společné spoužití na Internetu.
Jaké to má výhody? Mnohé:
- Soubor se přenáší binárně, takže takže žádný zbytečný přenos navíc.
- Soubor je připraven ke stažení okamžitě po dokončení odesílání – není třeba čekat, než dorazí do vzdálené schránky.
- Soubor si adresát může stáhnout teprve v okamžiku, kdy to sám uzná za vhodné.
- Souborem adresátovi nezaplníte jeho vyhrazený prostor.
- Můžete takto snadno rozeslat soubor velké skupině lidí a přitom zůstává stále v jedné kopii, kterou všichni budou stahovat.
- Pokud po odeslání zjistíte, že je v souboru chyba, můžete snadno soubor přepsat správným a pokud uživatelé nebyli rychlejší, budou stahovat rovnou opravenou verzi.
Příště si povíme pohádku jak použít Edisk.
Pochvala a souhlas Především chválím profesionální zpracování a podání problému tak, že chápe široká laická veřejnost a zároveň se za přečtení článku nemusí stydět žádnej IT. Grafika pěkně zpracovaná.Naprosto souhlasím s celým článkem, kdy lidé opravdu zcela neefektivně využívají své maily…