Drsný rozchod v Praze, aneb Ondřeji, prosím!

Meme vypodobení scénky „Ondřeji prosím“V polovině dubna se na internetu jako virus rozšířilo video, na kterém se kluk rozchází s mladou blondýnkou. Celé je to proloženo hysterickým křikem obou aktérů a během pěti minut slečna zopakuje slova „Ondřeji, prosím“ téměř 100×.

Video samotné zde nebudu uvádět z několika důvodů – především proto, že jej považuji za ubohé a silně dehonestující pro hlavní hrdinku. V případě eminentního zájmu jej dokážete najít v desítkách rozmanitých verzí a remixů pod hesly „Drsný rozchod v Praze“ a nebo „Ondřeji prosím prosím“.

Není však bez zajímavosti, že video samotné v původním originále dokázalo během jednoho dne nasbírat 300.000 shlédnutí. Také facebooková stránka Ondřeji,prosím,prosím dokázala za 24 hodin získat přes 20.000 fanoušků a to přesto, že jde pouze o příživníky, kteří jen přiživují na popularitě videa.

Pátrání po aktérech

Pátrání po skutečných aktérech u podobně populárních reality show scének je hodně oblíbená zábava různých individuí na internetu. Běžně již po několika hodinách od prvního uvedení na povrch vyplavou skutečná jména klíčových postav doplněná o odkazy na jejich profily na Facebooku ap.

Tentokrát ale všechna individua asi zajímá něco jiného, protože po čtyřech dlouhých dnech víme jen tolik, že borec se jmenuje Ondřej, na Facebooku vystupuje pod jménem Andrew Bartlett a kolují pouze předělávky fotografií, které jsou volně dostupné na uvedeném profilu. Nic však nenaznačuje, že by to měl být opravdu on, kromě stejné značky auta na snímcích. Dost dobře to taky může být pokus diskreditovat někoho jiného.

A vůbec všechny další informace jsou dostupné tak na úrovni jedna babka povídala. Kromě několika ubohých fake příživníků se neozval téměř nikdo z okolí aktérů, výjimkou je snad jen poměrně obecný příspěvek od jedné spolužačky a s ním související komentáře:

Příspěvek od Sabiny Mihalové

Už vás mrazí v zádech? Mě ano. Jak málo stačí k tomu někoho zničit.

Blondýnka na jiné fotografii Koluje několik dalších indicií, ale nelze dohledat jejich zdroj, všechny jsou už (nejméně) z druhé ruky:

  • Ondřej, který video natočil, jej nezveřejnil, ale udělal to jiný jeho kamarád.
  • Rodiče blondýnky na Ondřeje podaly žalobu, proto původní video smazal.
  • Dívka v neděli utekla z domova a v současné době je nezvěstná.
  • Jediná fotografie (vpravo), na která je údajně ona.

Přijde mi poměrně neobvyklé, aby u takto populárního videa nikdo důkladně neprozkoumal realitu. Podkladů je dost, samotné video prozrazuje poměrně hodně.

Screenshoty z videa
Screenshoty z videa

Na několika záběrech je vidět okolí, okolní silnice, parkoviště, zábradlí, autobusy a prodejna vozů neurčité značky. Dále je vidět, že přední SPZ má Ondřej za okýnkem a lze jasně rozpoznat i poslední dvě číslice „83“.

Detailů je hodně málo, směrové cedule nejsou čitelné, čísla autobusů rovněž. Až Tadeáš Hlaváček v jednom nenápadném příspěvku poslal odkaz na mapu místa činu.

Příspěvek od Tadeáše Hlaváčka

A opravdu.

Snímek z Google Street view

Dotknout se hvězd

Nedalo mi to a dnes ráno cestou kolem jsem zastavil se podívat se na ten kousek asfaltu, jehož sláva hvězd se dotýká.

A světe div se, on tam stál i bílý Mercedes s SPZ za předním sklem s čísly „83“ na konci. A přesně ten model, který lze najít na fotkách profilu uživatele Andrew Bartlett.

Poznávací znamení: nálepka Mickey Mouse na víčku nádrže.