Autobusem na Svítkov

V naprosté tichosti (z blogerského hlediska) jsem se nedávno přestěhoval z Polabin na Svítkov. Ohromnou radost mi udělalo, že nyní není v domě nutné krýt svoji identitu a obecně tajit svoji přesnou adresu. Konečně mohu zplných plic křičet: Dubová 1009, Pardubice-Svítkov, 530 06 (adresa je již neplatná) a zvonek se schránkou polepit svým jménem.Radost mi trochu kalí, že již nejsem v odlehlém centru Pardubic, ale je to spíše prdel Pardubic. Navíc bydlíme na samém konci Svítkova. K nádraží pěšky skoro půl hodiny.Dopravní spoj tu zajišťují 4 autobusové linky s intervaly od 10 do 60 minut. S tím vším jsem počítal už, když jsem se stěhoval.Něco jsem však opravdu nečekal.

Jízdní řády jsem nikdy moc nesledoval. Přišel jsem na zastávku a po chvíli stejně něco jelo. A když ne, tak jsem ten kousek došel pěšky. I vlaky mezi Prahou a Pardubicema jezdí co hodinu, tak chodím na nádraží s tím, že prostě něco pojede.

Ovšem tady na Svítkově nemám moc možnost improvizovat. Autobusy sice jezdí třeba každých 10 minut, ale pokaždé z jiné zastávky od sebe vzdálené stovky metrů. Je třeba vědět, ze které to pojede, jinak nečekám 10, ale třeba 40 minut. S tím bych se ještě smířil, protože existuje snadná cesta, jak zjistit, odkud bus pojede.

Pro mě nepřekonatelný problém je, že autobusy nezřídka opouští zastávku o několik minut dříve, než by měly. Třeba i o 5 minut.

Ústní stížnost na dopravních podnicích byla odmítnuta s odůvodněním, že prostě to tak je a je třeba s tím počítat.

Ve výsledku je tedy nutné být na zastávce asi o 8 minut dřív a v případě, že místo časové rezervy řidič nabere zpoždění, tak se čekací doba může prodáhnout klidně i na 15 minut. To bude v zimě moc prima.

Navíc v pracovní den mezi 11. a 12. hodinou dopravu ze Svítkova zajistí pouze jedna jízda autobusu v 11.17 (zastávka Letiště, linka 8). Když tahle ujede, tak téměř celou další hodinu prostě nejede nic.

3 komentáře u „Autobusem na Svítkov“

  1. Je to bída Jojo, je to bída.To, že autobusy jezdí dříve, je běžná věc. Kort, když je to začátek jejich trasy a pak pokračují přes centrum na druhou stranu města.Jenže, když budou jezdit autobusy častěji, nebudou lidi. I takhle jezdí autobusy dost prázdné… Je to začarovaný kruh. Lidi nejezdí autobusem, protože autobusy nejezdí často. Autobusy nejezdí, protože nejsou lidi, co by jeli. Tak jedou autobusy zase o něco méně. Tím ubude lidí. A autobusy přestanou jezdit tak často a …

  2. no nic proti, ale ač chodíme spát na tomhle konci Pardubice málem se slepicema, tak mám výhrady:jednak neříkáme na Svítkově, ale ve Svítkověa za druhý to není k nádraží půl hodiny, dá se to stihnou dřív, tak sebou příště trochu hoď :-)

  3. Co si budem povídat, Pardubice jsou civilizace a z ní by měly autobusy jezdit tak, jak je psáno v jízdních řádech, proč by také jinak byly řády? Jenže v dnešní době jsou někteří lidé dost neomalení a kašlou na to, co je psáno. Řidiči si opravdu jezdí, jak chtěji, naštěstí hodně z nich řád drží. Intervaly? Jsou bídné, nejednou jsem proseděla u Hypernovy 30-60 minut a čekala na bus. Upřímně, ne vždycky mám dostatek energie na to, abych šla pěšky. Rada? Nosit u sebe stále něco na čtení nebo na psaní, abych nelitovala promrhaných minut.
    Na nádraží je to od šmoulích domečků 30 minut normální chůzí (to jest,aby se člověk nezpotil jak prase a nemusel se hned sprchovat…v práci? Těžko.) Já chodím rychle, takže těch 20 minut.
    Obecně, nemyslím si, že přidaj spoje k nám do/na Svítkov, ale nedivila bych se, kdyby je ubrali, někdy to vypadá, že rádi dělají věci proti lidem…

Komentáře nejsou povoleny.