Jak jsem protestoval proti spalovně

Dnes se v Pardubicích  v hokejové ČEZ aréně konalo veřejné projednávání projektu tzv. „Modernizace spalovny průmyslových odpadů, Provozovna Pardubice“. Jedná se v Pardubickém kraji o velmi bouřlivé téma, očekávala se účast cca 5000 lidí a bouřlivé reakce.

Podobná hnutí a aktivity mě běžně nechávají chladným, ale toto téma je už v posledních dnech tak rozvířené, až kontroverzní, že jsem neodolal a musel jsem se jít na projednávání podívat. Osobně se mi projekt spalovny v takové blízkosti také nelíbí, takže nakonec to nebyla jen moje zvědavost – šel jsem svojí přítomností vzkázat také své „ne“.

Má očekávání nebyla jinak vysoká, tušil jsem splašené výkřiky, explicitní plivání prázdných argumentů a projev davového šílenství. Očekával jsem, že nadpoloviční většina přítomných v davu si půjde jen zakřičet „na ty bohatý šmejdy“ a zatímco dole bude probíhat snaha o jednání, zatímco v tribunách se bude ozývat scestné skandování.

Zde si dovolím malou odbočku: V pardubické ČEZ aréně jsem byl naposledy před několika lety na hokeji. Od té doby mám velkou antipatii ke všem aktivním fanouškům hokeje a obecně všem, co mají s ČEZ arénou něco společného.

Říkejte si co chcete, ale desítka lidí, kterých jsem si velmi vážil  se prostě v davu začala chovat jako banda sebestředných kreténů, co jen řvou, skáčou a lijou kolem sebe pivo. Koukají se přitom na dvě desítky upocených hráčů, kteří potí krev a když dají branku, všichni skáčou jak idioti – přitom sami nikdy hokejku v ruce nedrželi. Pak vyjdou na ulici, řvou, dělají bubu na ustrašený důchodce na zastávkách a po nich potopa. Tolik na vysvětlenou.

Dorazil jsem v době, když právě projednávání začínalo. Lidé se do tribun řinuli plnými proudy a pozorně poslouchali průběh projednávání. Tou dobou ještě lidé dělali „Pšššt! Neruš!“.

Dole dostal slovo mluvčí za společnost, která spalovnu hodlá prosadit (jména mi neutkvěla).  Začal projekt obhajovat a dav šílel.

Po dlouhých 15 minutách začali dostávat slovo zastupitelé kraje a přilehlých měst. Tehdy jsem pochopil, že to lidé myslí vážně a nepřišli si jen „hodit vajíčko“.

Víte, já se v takových to situacích vyžívám v pozorování lidí – lidí silně rozladěných a v davu. Můj dnešní odhad je, že tak 90% lidí vědělo, proč přišli a proti čemu vlastně protestují – zbylých 10% byli různé dovlečené přítelkyně, nebo děti, co se děsně nudili a nebo „pomalejší“ kteří dokázali upřeně hodinu pozorovat polomrtvou mouchu v půllirtu a pak zakřičeli „fůůůj“ když dav zařval „fůůůj!“.  Řekl bych dobré skóre.

A jaký že mám názor na spalovnu?! Inu. Nemám vzdělání, abych posoudil skutečný stav věci, ale jedno vám řeknu: Své protesty nepronášeli jen řadoví občané, ale zastupitelé obcí, vědci a vzdělaní lidé a měli pěkně kousavé otázky, na které nikdo z navrhovatelů nedokázal zpříma odpovědět.

Na povrch vyplouvala jedna nejasnost za druhou. Zmatené studie, chybějící materiály. Nulová lokalizační studie – nikdy by nemohla dovolit budovat spalovnu 300 m od obcí. Toto má být spalovna nebezpečných odpadů, ale navrhovatelé se neustále odvolávali, jak přece neškodné jsou další spalovny v ČR – jenže ty jsou obyčejné komunální. Přítomní chemici poukazovali na nutnost spalování v teplotách nad 1200° C, zatímco v návrhu je spalování při teplotě 1100° C. Modernizace současné spalovny není v podstatě modernizace, ale nová výstavba, protože současná spalovna je několik let mimo provoz. Omezení na svoz odpadu nejvýše z 50 km vzdálených krajů neodpovídá popisovanému pokrytí měst a dále se jedná pouze o dočasné omezení, protože pokud budou plnit emisní limity a požádají o rozšíření oblasti, stát nebude mít důvod (a tím pádem možnost) žádost zamítnout – nic jim tak nebude bránit svážet odpad z Rakouska. Jaké jsou plány pro případ havárie? Jak se bude řešit skladování nebezpečných látek? Jak se bude chránit katalyzační filtr před katalyzačními jedy? Údajně nejmodernější postupy a technologie odpovídají běžným postupům známým ze běžných spaloven komunálního odpadu starých mnoho let. A desítky dalších nejasností, na které nebyla uspokojivá odpověď…

Jsem laik, momentálně tím vším hodně zaskočený, možná kapku zmanipulovaný.

Mám z toho ale takový ten neurčitý pocit, že tohle bude ještě pěkný prů…

3 komentáře u „Jak jsem protestoval proti spalovně“

  1. Mohu vědět, proč si ten web nezrušil ?? Je to můj web a trvám na jeho odstranění, když nejsem tady adminem !!! Pokud mi hodláš dávat jen bany a takhle na mě udělat podvod, tak to nevíš s kým máš tu čest. Máš čas do 6. ledna !! Pak to se to začne řešit s fotrem !! Popřípadě i soudně. Nebudeš rozhodně krást cizí majetek ! Chystám web kompletně nový, se zachováním starého designu. Buď budeš spoluadminem a nebo to vymaž z ftp ! Jak jsem řekl, budeš mít potíže a to neznáš fotra ! takhle se to zbytečně bude řešit přes policajty, přes soud, přes fotra a přes majitele hostingu, kde hostuješ web. Popřípadě fyzicky osobně.

  2. Super článek, s postřehy z veřejného projednávání, škoda že to nevysílali alespoň v rádiu naživo, ty připomínky zastupitelů a veřejnosti, čím se to více prodlužovalo tím bylo měné lidí a to je škoda. projednávání začalo být zajímavé tak kolem 9 večerní…

Komentáře nejsou povoleny.