Hledám přehrávač na filmy

Od roku 1998 ke své naprosté spokojenosti používám Winamp. V tehdejších časech, kdy 64 MB bylo stále ještě poměrně hodně paměti a MP3 byly pro systém velká neznámá – Winamp tehdy vítězil – byl rychlý, praktický a MP3 nativně přehrával po základní instalaci (žádné nutné nudné skládání modulů a pluginů).

Svět v té době neznal kopírování filmů v takové míře jako dnes. Na internetu se rozvíjely (dnes již mrtvé) weby typu srandicky.cz, azet.sk a další, které poskytovaly krátká vtipná videa – tehdy se 10sekundové video stahovalo minutu. Nejdříve jsem na přehrávání používal Media Player od Microsoftu, který tehdy dostačoval. Ze systému si správně odvodil kodeky, dokonce byl tak dobrý, že chybějící kodeky uměl ve většině případů dodatečně stáhnout a nainstalovat. Paráda.

Malá vsuvka: Prakticky cokoliv, co zavání technikou, mám tendence rozebrat a prozkoumat nejvíc, jak je to jen možné – kromě dvou výjimek: aut a kodeků.

Sám nevím proč, ale od aut a kodeků chci jediné – aby fungovaly a je mi jedno jak a proč. Nezajímá mě, jak fungují, proč dělají to, co dělají a když náhodou přestanou pracovat, nehrnu se pod kapotu, ale volám „přítele na telefonu“.

Tolik na vysvětlenou, abyste lépe chápali další moje potřeby a netřeby.

V roce 2003 jsem si pořídil novější počítač, na kterém už bylo možné přehrávat tehdy tolik populární DiVXy. Tehdy začal být Media player otravnější svojí problémovou kompatibilitou s novými kodeky. Jeho automatické vyhledávání kodeků už kodeky nenacházelo a pro filmy delší než několik sekund bylo ovládání čím dál méně praktičtější. Media player podporoval titulky, ale zprovoznit titulky u dvojice AVI+SUB byl problém neřešitelný, protože tato funkce byla určena údajně pouze pro formát DVD – což je formát, který Media player neumí obstojně přehrát ani dnes (tolik tehdejší dostupné informace z fór a diskuzí, na kolik byly pravdivé neumím posoudit, ale žádný praktický návod na zprovoznění titulků jsem nenašel).

Začal jsem tehdy testovat různé jiné přehrávače. Poměrně dlouho jsem vydržel u microDVDplayeru. Výborně přehrával videa s titulky. Později výborně přehrával VOBy, nebo samotná DVD – tím však jeho výhody končí.

Vymazlené GUI microDVDplayeru bylo a stále je tak nahňácané a nepřehledné, že praktické ovládání vyžaduje příliš mnoho soustředění – víc, než kolik jsem ochoten přehrávači poskytnout.

Vytvářet GUI do podoby předního panelu klasických přehrávačů je velmi populární, ale moje uživatelské zkušenosti ukazují, že je to velmi nepraktické a zbytečné (vzhledem k naprosté rozličnosti ovládání – myš vs. prst).

Spuštění jednoho filmu bohužel (bez ohledu na míru asociace) vyžaduje víc operací, než poklepání na ikonu souboru filmu (současná verze má už toto opraveno). MicroDVDplayer mi tedy poskytl dobrý můstek na překonání chybějícího článku pro přehrávání filmů s titulky, ale na trvalé partnerství to nebylo.

Když se VobSub vyvinul do (pro mě) použitelné verze, zmizela potřeba zobrazování titulků v přehrávači a začal jsem opět hledat svůj nový přehrávač.

Jako první ze hry vypadl Media player. Jeho nová verze (9 i 10) byla snad tím nejhorším počinem na poli přehrávačů. Nepřehledné, přeplácané rozhraní, zmatené ovládání, chybějící standardní ovládací prvky v okně. Klávesa SPACE už z nějakého důvodů neměla funkci PAUSE, ale přepínala skiny přehrávače (hnusný, hnusnější, úplně nejhnusnější). Přehrávač se dal ovládat jen myší, ale kromě podpory WMV a WMA nic nového nepřinesl.

Vrátil jsem se opět k Winampu a do dnešního dne jsem byl spokojeným uživatelem.

Proč hledám přehrávač

Už několik let jsem zůstával u Winampu verze 5.33. Tato verze mi plně dostačovala a měla vše naprosto dokonalé a propracované ovládání.

Novější verze mají inovace, u kterých asi vývojáři mysleli řití – například ve fullscreenu je ovládací panel nesmyslně velký a umístěný tak, že překrývá titulky.

Winamp 5.572
Winamp 5.572

Původní verze 5.33 měla jen jeden velký problém a to s přehráváním některých DivX videí, kdy vytěžoval procesor na 100% a obraz se trhal. Dočetl jsem se, že to není problém s kodeky, ale v vnitřním splitterem, který Winamp obsahuje a jediná rada zněla „použijte jiný přehrávač“. Ale týkalo se to jen některých nahrávek, dalo se s tím žít.

Bohužel jsem asi nedávno velmi oblíbil videa v HD kvalitě a Winamp jej nezvládá (ani v nové verzi, i když se tváří, že by mohl).

Vyzkoušel jsem

Vyzkoušel jsem několik klasických přehrávačů, ale neúspěšně.

Media player

Jak už jsem zmínil, ze všech nejhorší.

Nastavení nekonzistentní, důležité volby obtížně dostupné, hluboko pod marketingově populárnějšími funkcemi. Vzhled moderní, propracovaný, ale pro mé potřeby zbytečný. GUI mi neustále vnucuje mnoho funkcí, které jsou sice navrženy elegantně, ale jsou primitivní a nejdou do hloubky (např. informace o médiu  zobrazí jen některé položky a ostatní úpěnlivě tají).

Ovládání klávesnicí nefunkční.

M2player

Funkčně velmi přívětivý, ale ani po delší době mi nesedí práce s GUI, které je v podobě klasického stolního DVD přehrávače. Dle všeho jeho vývoj skončil.

Media player classic

Zajímavý počin na poli freeware. Má mnoho dobrých vlastností, ale přílišná snaha udržet jeho jednoduchost mu nedovolí pojmout některé užitečné moderní prvky. Stejný problém je i s jeho ovládáním.

VLC

Přehrávač s mnoha dobrými vlastnostmi. Obsahuje kompletní balík vyladěných kodeků – bohužel díky tomu jsou některé verze tohoto přehrávače trochu problémové při přehrávání videí v HD.

Jeho GUI je jednoduché a praktické.

Má ale velké chyby, které se projeví při dalším používání a souvisí pravděpodobně s multiplatformností přehrávače (spolupráce se systémem není dokonalá); např. fullscreen přehrávání občas ztratí Always On Top a začnou jej překrývat jiná okna a Hlavní panel.

Open source základ má pravděpodobně za následek těžkost ovládání, které není úplně intuitivní (místo efektivního rozložení prvků jsou všechny velmi důkladně zatříděny ve stromových strukturách logiky ovládání).

VLC používám ve verzi 0.9.8a jako prostředek na řešení problémů s přehráváním některých snímků. Pro denní používání je ale nevhodný.

Moje náročné požadavky na přehrávač

Přehrávač musí:

 • být štíhlá aplikace, instalačka ideálně do 10 MB,
 • být svižný a rychlý (tedy žádná Java-based nesmysly),
 • pracovat s kodeky v systému (individuální nastavení a vynucení výjimek navíc výhodou),
 • poskytnou rozšířené  informace o použitých pluginech a kodecích,
 • mít výchozí nastavení praktické,
 • být schopen zpracovat s titulky a zároveň je trvale vypnout (pro VobSub),
 • mít propracované a praktické GUI – to neznamená „vytuněné“ a přeplácané,
 • ve výchozím nastavení klávesu SPACE používat pro PLAY/PAUSE,
 • mít jednostiskové klávesové zkratky pro:
  • posun po stopě o 5 sekund vpřed/vzad,
  • přeskok na další/předchozí stopu,

Přehrávač nesmí:

 • ve výchozím nastavení obtěžovat uživatele jakoukoliv registrací, získáváním ID a podobnými nesmysly, které mě v danou chvíli nezajímají,
 • otravovat s různými funkcemi, jako knihovny alb, online prodejnami hudby a podobné. Toto mne nezajímá.

Nezajímá mne:

 • multiplatformnost,
 • třídění hudby, alb, filmů.

Nějaký nápad?

9 komentářů u „Hledám přehrávač na filmy“

 1. Uff, dlouhý článek…
  Já používám mv2 Player na „televizním PC“ a jsem s ním pro své potřeby maximálně spokojený. Vzhled GUI mi nevadí, když jde ovládat klávesnicí. Na pracovním NB pak mám je Windows Media Player – ale v podstatě ho nepoužívám.
  BTW: Až něco najdeš, dej vědět:)
  BTW2: Proč je pro Tebe důležité defaultní nastavení? Pokud máš velké požadavky a umíš s PC, tak si klávesy nebo dorbnosti v nastavení pospřeházíš sám ne?

  1. Re: BTW2: Výchozí nastavení nemusí být vyladěné, ale musí být rozumné a praktické. Nemám rád nastavení dělaná na efekt, která jsou v praxi nepoužitelná (nejčastěji je to proto, aby se přehrávač předvedl, co všechno dovede).
   Na jednom počítači si nastavení vyladím, ale pokud bych chtěl tento prohlížeč podporovat a instalovat i zájemcům, nechci pokaždé prolézat nastavení a vypínat nekonečné řady blbostí.

  2. A navíc se zdá, že MV2 neumí MKV (HD kvalitu), tudíž už není v kategorii „lze použít s obtížemi“ a v „nelze použít“. To jsou důsledky toho, že se přestal vyvíjet (alespoň myslím, kdyžtak mě opravte).

 2. Určitě bych zkusil BS Player (dřív v něm byl adware, teď už zas ne). Ovládání až geniálně jednoduché. Jen bohužel nevím, jestli má všechny funkce, které chceš, tak dobře ho neznám.

 3. Jako kodek nainstaluju FFDShow, jako přehrávač Media Player Classic. Obojí je maličké a konfigurovat lze úplně všechno, co člověka může napadnout, hlavně však si může dopřát luxus nekonfigurovat nic.

  Od přehrávače mi tak nějak stačí Full screen + pause na mezerníku + občas zoom přes čísla na numerické klávesnici, což MPC pokrývá dokonale.

  No a vše ostatní zařídí kodek FFDShow. Jde o jeden dokonalý kodek, nikoliv vždy více či méně problematický balíček kodeků.

 4. Bezkonkurenční jsou programy GOM Player a KMPlayer. Každý kdo se na počítači kouká na videa aspoň jednou týdně tak musí jeden z nich mít. Překvapuje mě, žes je ještě nevyzkoušel. Podívej se někde třeba na recenze. Tyhle 2 programy jsou prostě naprosto bezkonkurenční.

 5. Abych řekl pravdu, můj seznam požadavků je mnohem kratší, takže už roky s klidem používám ten nejhorší, obvykle v kombinaci s K-Lite CP a CoreAVC 2.

 6. Moje oblíbená trojice je VLC, BS Player a SMPlayer. Poslední dva zmíněné především díky schopnosti automaticky hledat titulky. V BS Playeru nejsem schopen přehrát DVD, ale to je možná jen a pouze moje chyba :) Pro zmíněný Media Player Classic taky palec nahoru, s dobře nakonfigurovanými kodeky je to výborný light-weight přehrávač.

 7. Dobrý den,

  jsem programátor a právě tvořím nový přehrávač. http://www.soksop.hys.cz/crazy/crazysetup.exe

  hledám lidi, kteří by mi pomohli ve vývoji tak, aby se nastavila grafika možnosti dopředu tohoto přehrávače. Prakticky hledám lidi, kteří budou vymýšlet to co bude muset přehrávač umět.

Komentáře nejsou povoleny.