Krychlič, legenda Pardubic a další

Tajemný Krychlič. Zdroj: Facebook.com
Tajemný Krychlič. Zdroj: Facebook.com

Snad všichni Pardubáci a sousta náhodných turistů, kteří do Pardubic zavítali, znají legendární démonickou postavu – Krychliče.

Krychlič je muž kolem 60 let, jehož velmi výrazným rysem je neskrývaně umělý účes vytvarovaný do tvaru krychle a obličejem natolik zapudrovaným, že vypadá téměř jako maska. Krychlič je pro mnoho lidí velkou tajemnou otázkou, neboť jeho vzhled a vzpřímený a strnulý postoj u nich vzbuzuje strach, odstup a velké předsudky.

Krychlič se nepravidelně, ale velmi často zdržuje v hale pardubického hlavního nádraží a zřídka jej lze také potkat v MHD, na třídě Míru.

Krychličova minulost je pro společnost velkým tajemnem, tvoří se různý mýty a všeljaké protichůdné fámy. Bohužel spousta z nich je pravděpodobně pouze snůška předsudků, protože jsem nenašel nikoho, kdo by taková tvrzení nějak rozumně potvrdil.

Velmi mě překvapilo, že v současné době se na různých stránkách sešlo mnoho velmi důvěryhodných a podrobných informací a přesto všechno lidé i nadále spekulují. Rád bych proto z dostupných zdrojů shromáždil co nejvíce rozumných faktů a dal tak všem možnost jednoznačně ukončit přihlouplé spory.

Z různých zdrojů pocházejí svědectví, že Krychliče s touto vizáží v Pardubicích bylo vidět již od 60. let a od té doby se příliš nezměnil.

V komentářích u článku „Kdo je tajemný Krychlič?“ na Liquidatorově blogu se sešlo mnoho hodnotných komentářů, které o této postavě prozrazují nejzákladnější informace.

Například Shr3k ve svém komentáři uvádí, že Krychlič je ve skutečnosti Václav Kulhánek. Traduje se, že Krychlič bydlí buď na Svítkově, v Polabinách, v Nemošicích a nebo na Dubině, ale právě Shr3k celkem přesně určuje, že dochází až do Nemošic a bydlí „tam na návsi v domě hned nalevo od vjezdu do mlýna“, což dále potvrzuje několik dalších komentujících a podobné náznaky lze najít i v jiných článcích.


Krychliče je možno vidět kromě Pardubic vzácně prý i v Praze, v Přelouči a tudíž věřím, že i v dalších městech.

Sám mohu potvrdit, že Krychlič není bezdomovec ani žádná socka. Nežebrá, je vždy velmi pečlivě upraven – a tím nemyslím pouze účes -, lze jej potkat i při nákupu a kromě jeho vzhledu a působení na okolí není nikterak škodlivý. Prostě velmi výstřední osoba a jak se dále dočtete, své si umí obhájit.

Dle nepotvrzených zdrojů Krychlič pracoval dříve v Chemingu, jinde se tvrdí, že vyučoval na zemědělské škole a dokonce, že prý učil na zdejší Universitě. Pou tvrdí, že kdysi v Hradci Králové dělal vedoucího dětskému kroužku.

Nejvíce se však s Krychličem pojí nepotvrzené doměnky u jeho homosexualitě a orientaci na malé děti, ale vzhledem k tomu, že z dostupných zdrojů nedokázal tuto domněnku nikdo nijak blíže potvrdit, považuji ji za velmi nedůvěryhodnou a lživou.

Interview s Krychličem

S Krychličem jsem nikdy nemluvil. Hloupě jsem totiž podlehl pomluvám o jeho šílenosti. Škoda.

V roce 2003 se jiní kluci rozhodli Krychliče oslovit a položit mu několik přímých otázek ohledně jeho vzhledu a účesu. Krychlič odpovídal zpříma a velmi otevřeně a svůj postoj si celkem dobře zvládnul obhájit.

Naštěstí to alespoň část natočili a zveřejnili:

Závěrem

Krychlič je pro mě nyní velkou postavou. Není to ani tak blázen, jako člověk, který si jde za svým názorem bez ohledu na názory ostatních. …no dobrá, bláznívé to asi trochu je, ale co, nikomu přeci nevadí.

UPDATE 2014

Česká televize odvysílala díl pořadu Queer naszvaný „Říkají mi Krychlič“, kliknutím na odkaz si můžete video pustit.


UPDATE 2015

Pardubická skupina Vozovna Dukla natočila klip, ve kterém Krychlič hraje a tančí. Podívejte se:

UPDATE 2018

Měl jsem to neskutečné štěstí na pana Kulhánka narazit na jeho oblíbeném místě. Konečně jsem si s tím tedy promluvil. Nebojte se ho, je velmi příjemný a hovor s ním je povznášející.

Update 2022

Jak je Vám zřejmě známo, pan Kulhánek v březnu loňského roku zesnul.
Sylvie Dymáková připravuje o Krychličovi časosběrný snímek, více na https://www.krychlic.cz/
A pár odkazů z poslední doby:


96 komentářů u „Krychlič, legenda Pardubic a další“

 1. Označit článek na Liquidatorově blogu za informačně bezcenný je nepěkně ošklivé tvrzení. Ten článek jako první shromáždil základní dostupné informace a fámy, které o osobě Krychliče kolovaly a kolují. Neříká sice moc o tom, kdo Krychlič ve skutečnosti je, ale zato říká mnoho o tom, za koho je veřejností po dlouhá léta pokládán, což má rozhodně význam nejen z folkloristického hlediska. Má-li být Liquidatorům článek bezcenný, pak opravdu netuším, jakým slověm označit tento váš článek, který nepřináší vůbec nic (Dokonce ani shrnutí, spíše naopak rozmělnění informací, které jsou v konzistentnější podobě k nalezení i jinde.). Ad bydliště: Pokud byste detailněji pátral, zjistil byste, že adresa domu p. Kulhánka v Nemošicích není žádným tajemstvím, stejně jako to, že tento dům spoluvlastní také jistá p. Zajíčková.

 2. ten článek i rozhovor je super (nikdy jsem totiž o něm neslyšela), inspirativní člověk:)

 3. Ano, toho pána jsem několikrát viděl na nádraží v Pardubicích. Docela jsem měl z něho respekt. Ale nezaútočil na mě a tak vše dopadlo dobře. Petr

 4. Ty brdo, ono to nevypada, ale je to fakt clovek, kterej ma co rict. Klidne by si mohl vytahnout Kraus do svyho poradu a trochu ho vyzpovidat.

 5. Kdo kdy studoval v Pardubicích, musí Krychliče znát… Jednou se mi ho podařilo vyfotografovat, když mě viděl, zcela profesionálně se mi postavil lehce z profilu, ne čelem. Je to Osobnost a jeho rozhovor s Krausem by mohl být velmi zajímavý, Morty má dobrý nápad!

 6. Lidi jak se posilaji namety na hosty do Uvolnete se prosim??? Je to kolík ten Krychlic! :))

 7. wow, no musim rict ze jsem ho asi dvakrat potkala na nadrazi a mela zneho docela slusnou hruzu….jak tak strnule a toporne chodi jako socha a ten uces atd…..mi prisel jak ozivla mumie…

 8. Vzpomínám, jak jsem ho jako děcko poprvé potkal na Třídě míru. Zimní odpolední předvánoční tma a jeho krychlový účes se ve světle lamp strašidelně leskl a bílá strnulá robotická tvář…, skoro jsem si cvrkl do kalhot. Běžela léta sedmdesátá.

 9. Ahojda,
  tak jsem se Vámi nechala inspirovat a do pořadu Uvolněte se, prosím! poslala tip na zajímavého hosta- KRYCHLIČE!!

  jelikož jsem taky skoro z Pce, tak jsem ho mockrát potkala, ale vždy se bála ho oslovit, skoro se na něj i podívat…..

  Doufám, že pokud si ho pozvou, tak pozvání přijme.

  Bude to parádní:)

 10. Matka mojí bývalé mi před několika lety řekla, že byl krychlič jejím učitelem. Z rozhovoru jasně vyplívá, že je to inteligentní člověk. Vždycky jsem ho obdivoval, pocházim z Pardubic. Ne kvuli finální podobě jeho vzhledu, ale kvuli tomu, že přezírá českou malost. :-)

 11. Ahoj,
  pocházím z Pardubic,Krychliče jsem potkávala velice často,myslím,že je to velice inteligentní člověk,určitě nic proti němu nemám.Ráda bych ho také viděla v pořadu J.Krause,byl to bezva nápad.

 12. BYLA JSEM MOC PREKVAPENA CLANKEM O KRYCHLICOVI. STUDOVALA JSEM V PARDUBICICH V 60.LETECH A POTKAVALY JSME HO S KAMARADKAMI NA NADRAZI DOST CASTO. ANI JSEM NEVEDELA ZE JESTE V PARDUBICICH ZIJE. DO PORADU S KRAUSEM BY TO BYLO SUPER. MOZNA BY JSME SE DOZVEDELI HODNE ZAJIMAVEHO.

 13. bydlela jsem před dvaceti lety vPardubicích a toho pána si pamatuji on snad dělal někde na uřadech ale chvilkami z něho byl velmi divny pocit

 14. ano ,je pravda ,že postavu Krychliče jsme potkávaly v Pardubicích na nádraží již v roce 1971 kdy jsmě jezdily do školy

 15. krychlič je dost supr masér a jistě patří k pardubicím jak pardubický perník a proto mu fakt fandím a držím palce.

 16. musím říct ,že je to můj velice dobrý kamarád. Je to skromný a poctivý člověk. Známe se už hodně dlouho a hlavně jsme spolu prožily spousty krásných chvil. Divili by jste jak nádherně tančí a obstojně zpívá. Mám ho opravdu upřímně rád. A když říkám rád ,tak myslím rád

 17. tento člověk se tam pohybuje už spoustu let a nikoho si nevšímá.potkávám ho tam docela dost často

 18. Dobry den
  Trosku pana Kulhanka znam, takze bych rad uved co je v clanku pravda. Pan Kulhanek pracoval ve fy. CHEMING a.s. v oddeleni pro styk s verejnosti, po prichodu belgickeho vlastnika byl bohuzel preveden na uklid a pozdeji odesel. V obou funkcich vzdy vykonaval precizni praci. Dale je pravda, ze bydli (tedy kdyz byl v Chemingu) v Nemosicich v dome po rodicich. V tom samem dome takech choval (mozna stale chova) papousky.
  Jinak je to vzdelany clovek s dvema vysokoskolskymi tytuly. Jdem je tusim z nejake botanicke vedy, druhy nevim.
  Vzdy kdyz jsem ho v Chemingu potkal, tak mel dobrou naladu a byl ochoten pomoci s problemem.
  To je asi tak vsechno
  Z

 19. Toho člověka jsem už taky párkrát potkal, působí na člověka zvláštním dojmem a jestli mu je opravdu 60 let, tak se obléká stále elegantně. Jinak si myslim, že pozvání do TV asi nepřijme, že má svou důstojnost a jak bylo vidět ve videu, tak je mu docela jedno, co si o něm lidi myslí a vyzpovídat v TV se asi nepotřeuje, ale kdyby pozvání přijal, bylo by to super!!!

 20. Krychliče vídávám ho skoro pětadvacet let. Jasně, že je pro „nepardubáky“ fascinující. Je to ale inteligentní člověk. A že je jiný? No a co?

 21. Mohu jen potvrdit, že tzv. Krychlič jeden čas pracoval jako uklizeč v a.s. Cheming- je to ale velmi vzdělaný člověk s docela velkým rozhledem. Jen se chce prostě odlišit od ostatních

 22. Krychlič mě provází od mého dětství. Jeho věk byl pro mě celou dobu záhadou,ale já stárnu a on ne. Potkávala jsem ho často na vlakovém nádraží a nikdy nenašla odvahu ho oslovit. Ale je fakt,že ze zvědavosti,jaký má hlas,jsem ho několikrát pozdravila. Hlas má nádherně sytý a příjemně zabarvený. Od té doby se ho už nebojím. Je to už mnoho let,ale dodnes ho ráda potkávám a zdravím. A ještě něco-obdivuji ho,že se nedal zvyklat žádným režimem a žádnými represemi. Srdečně zdravím z Krkonoš

 23. Jako pardubák potkávám krychliče už od 70.let. Jeden čas jsem ho potkával pravidelně právě v nadražní hale. Znám člověka který s ním dokonce v CHEMINGU pracoval a nikdy o něm nemluvil špatně. To vše jenom potvrzuje informace které tu již byly zvěřejněny. Jeno mmě mrzí, že jsem v sobě nenašel dost odvahy a nevyfotil jsem si ho v době kdy jsem ho vídal téměř každý den. Mohl jsem teď minimálně poskytnout nějaký obrázek. Patří k Pardubicím určitě stejně jako perník, Zlatá přilba, Velká pardubická a dnes už nebožtík Franta Zeman.

 24. Mohu potvrdit,že tento pán pracoval ve fy.Cheming-naproti zimnímu stadionu,maloval jsem zde kanceláře,mimo jiné i tomuto pánovi.Jevil se velmi kultivovaně a myslím že je to člověk inteligetní a neškodný této společnosti,oproti jiným kteří mají in-vzhled……………luboš.

 25. Mohu potvrdit, že se jedná o páná, který je inteligentní. Opravdu vyučoval. Říká se že matematiku nebo možná i na té Univerzitě. Jen vím, že k Pardubicím patří jako perník nebo F. Zemen. Není to bezdomovec ani zlý člověk. Jen si stojí za svým názorem i svým zevnějškem. Takto vzpadá už spostu let beze změny, kdo z nás by to dokázal? A s nápadem do pořadu Uvolněte se prosím souhlasím. Jen by chtělo se zeptat jeho.

 26. mohu jen potvrdit to co tu je psano :) rad bych ho take uvital v tv …

 27. Dobrý den, četl jsem si vaše názory. Snad by byl pan „krychlič“ vhodnějším hostem do pořadu Na plovárně. Pan „k“ má pro nás Pardubáky a průběžně procházející v sobě mnoho otázek, mýtů, rozporů, obav i obdivu a určitě každý kdo ho potkal si kladl otázky a vytvářel si vztah ke „ká“. Nemám nic zásadního proti pořadu pana Krause, ale trochu bych se obával, aby ze zřejmě vnitřně velmi strukturované osobnosti, neudělal za řáchotu publika a nezasvěcené veřejnosti, jen dalšího z podivínů, exotů a existencí.
  Navrhuji tedy Plovárnu Marka Ebena, cítím, že bych dostal víc odpovědí na svoje nevyslovené otázky.

 28. A mne na devítiletce na bývalém Slovenského povstání,dnes Štefánikově v Pardubicích učil jeho tatínek a to byl jeden z nejlaskavějších lidí, které jsem ve školství kdy viděla.A měl malého kluka, z kterého vyrostla takováto městská rarita.Zvláštní.

 29. Jen na doplněnou. Matka pana Kulhánka byla učitelka, skutečně pochází z Nemošic, výborně hraje na klavír a jen jsem slyšel že prý je homosexuální.

 30. jeho otec me ucil na skole v pce ul.slov-povstani byl dobrej a on je tez miloš

 31. Re: Vladimír, 23. 3. 2009 21:42:48
  Děkuji za Váš názor. Také se v duchu obávám, že přestože si pana Krause velmi vážím, Kdychlič není ten pravý do jeho pořadu. Plovárna mě nenapadla a přitom je tím hluchým místem, které jsem celou dobu jako vhodnější pořad hledal.

 32. Pracovala jsem na nádraží 38 let a tohoto pána jsem tam často potkávala. Vím, že pochází z Pardubic a jeho matka byla učitelka. Doporučuji se svolením pána do pořadu „Uvolněte se, prosím“. Bylo by to moc zajímavé, protože se jedná o vzdělaného člověka.

 33. Ráda jsem si tento článek a připojené příspěvky přečetla. S tímto pánem tzv.Krychličem jsem přišla do styku při svém prvním zaměstnání v 90.letech. Dělala jsem na poště a on chodil pravidelně na poštu na Tř. míru každé ráno pro poštu a odpoledne zase nosil poštu na odeslání právě tenkrát za Cheming. Budil zároveň respekt a taky trochu strach.
  Ale musím říct, že byl vždy slušný ke všem a pokud se mu něco nelíbilo, vždy se spravedlivě domáhal svých práv jako zákazník pošty. Asi to je velice inteligentní člověk. Dokonce jsem slyšela, že měl vždy v pořádku a upravenou svoji zahrádku právě v Nemošicích.

 34. Zdravim všechny,
  na začátek mohu potvrdit že „krychlič“ je opravdu z Nemošic (bydlí kousek od mlýna). Zde se mu kdysi říkalo „Libar“.
  Dle místní tradice: jednalo se o učitele který za komunismu hledal více chlapce než ženy. Dokonce se raduje, že když přes Pardubice projížděl vlak na Slovensko, tak on čekal na nádražních záchodkách na hochi co půjdou „na malou“ a nenápadně je okukoval atd. v té době ještě neměl nic na hlavě. Když to prasklo, tak na něj papaláši zatlačili a on musel skončit jako učitel. Na protest a rádoby jako svoji orientaci, zřídil si na hlavě účes, odlišující ho od ostatních.
  Dále se traduje že účes jest jeho vlastní, neb po vhození do Chrudimky (cca 25let zpět) došlo k rozpuštění a on měl vlasy pod lopatky (v současné době nikdo podobný pokus neprovedl ;-)
  Dále v Nemošických uličkách zazněla informace, že si našel milence z Prahy, ale byl holt starší a jednoho dne mu, jak to tak bývá, umřel … a potom se snad s nikým i nebavil… ale dostal se z toho a pokud s ním někdy pojedete desítkou do předměstí Pardubic tj. Nemošic, věřím že s vámi prohodí i slovo (opět, toto nikdo nezkoušel … šák to známe, se s ním pobavíte a jednoho dne vás někde pozdraví „Ahoj, Petře“ a z toho se už nedostanete ;-D)
  Ohledně jména, matně si vzpomínám, že někdo říkal že se jmenuje Kulhánek, ale zda Václav, bohužel nevím a raději to snad ani vědět nechci.
  Tak asi tak z místa zde bydlí ….

 35. Co říct?Zajímavej člověk a tak nák se stydim za to co jsem si o tomto člověku myslel.Nikdy nedávám na prvej dojem ,ale u tohoto člověka jsem nějak na svou zásadu pozapoměl.Myslim, že jsem ho poprvé viděl jako malej kluk a už s té doby mám z něho takovej divnej pocit.Až po zhlédnutí tohoto videa se mě otevřeli oči.No aspoň to přiznám.Jsou tací co ho budou za zjev odsuzovat pořád.

 36. nevim no, nikdy nikomu nic neudelal, nikdy jsem ho nevidel, ale ma muj uprimnej obdiv

  PS: Na Plovarnu by se hodil vice, tam dostane inteligentni clovek vice prostoru…

 37. ja chci videt krychlice!!!!!!!!!!!!!! to je uplne bozi, jeste jsem jej nepotkala, ale potkat jej bez tohoto „upozorneni“ tak bych asi nechapala.. :DD

 38. Pana „K“ potkávám mnoho let, jeho zjev vždycky přitahoval pohledy. Mám ráda pořad pana Krause, ale obávám se, že pan Kraus by ho dost vykolejil – možná, že i pan „K“ by vykolejil pana Krause. Opravdu by byla vodnější „Plovárna“ nebo „bar u Prokopa“

 39. Krychlič patří k Pardubicím. Pro mě od roku 1974, kdy zde jsem. Já ho pamatuji jako zaměstnance Chemingu, dokonce jsem ho viděl v i tehdejším prvomájovém průvodu s vlajkou „třepetalkou“. Myslím, že už musí být dávno v důchodu. A prý pomáhá bezdomovcům. I když ta krychle už není to co dřív. Prostě stárne.

 40. Když jsem byla mladší, známá pracovala v Chemingu. S taťkou jsme dělali různé pokusy ve výtahu a sjela jsem do patra, kde na chodbě zrovna uklízel Krychlič. Měl na sobě bílé oblečení, takovou bílou zástěru kolem pasu, bílé kalhoty a bílé triko. Vytíral zrovna chodbu. Velmi často ho potkávám v buse č. 10, tzn. že je dost možné, že bydlí v Nemošicích. Taky si ale myslím, že to v hlavě má srovnané a je chytrý, akorát má prostě smůlu, že kvůli jeho vzhledu ho lidé hned odsuzují a myslí si o něm kde co… je sice pravda, že vždy, když ho potkám, tak ho zkoumám, ale nic proti němu nemám.
  O té homosexualitě jsem slyšela taky, ale to je asi každého věc. Taky nemůžeme za to, že jsme heter… Víc o něm nevím:)

 41. ..Krychliče znám cca 4 léta, dříve jen z vyprávění zasvěcených (tj. lidí z undergroundu), kde jest známou postavou…posl. léta sepotkáváme cca 1x za 2-3 měsíce, povětšinou na cestách nemošickým lesíkem. Strch není na místě, spíše bych ve strachu z Krachliče viděl strach z vlastních předsudků a jinakosti. Sám nespadám do oblasti „šedé zóny“ spoluobčanů a snad i proto jsme několikrát pohovořili, je inteligentní,ale někdy trochu „mimo“. Na dlouhé hovory H to asi nikdy nebude, co jsem měl možnost vyslechnout od „zasvěcených“ souhlasí IQ, učitelští v rodině i homosexualita. Účes je pravý, velice opečovaný ve stylu dredy ala 18 století :o)… žlutá plastiková kravata taktéž. K vidění v globusu, nemošice, lesík, krematorium a okolí, samozřejmě nádr.
  Zajímavá figura, nicméně mi přijde K v nějaké dlouhodobé katarzi at uz vuci spolecnosti nebo situaci ve které se nachází…pochybuji že by se stal někým jiným než nyní je a myslím že tam nebude žádný vzestup, když pád již nastal dávno…na druhou stranu drží si své, nevnucuje se, žije svůj , naplněný život..budiž mu chvála, ale děti bych mu nesvěřil :o)))

 42. Tenhle chlap se toho prostě nebojí. Je mu jedno co si lidi o něm myslí, je svůj a nežene se stádem volů jako někdy my ostatní. Není na tom nic špatného malinko vyčnívat, nejít s davem. Pro mě tahle osůbka má veliký obdiv… Je to prostě STAR Pardubic :o))))))

 43. Znám krychliče z dob předlistopadových kdy jsem po vyučování na učilišti se s ním potkával na tř.Miru u stanice MHD (záchodků)a nikdy se mi nejevil jako zlý člověk.Utrpně snášel přihlouplé poznámky kolemjdoucích.Je to dáno dobou ,,dříve“se na tyto jedince koukalo skrz prsty a dneska jsou to různé dredy,kokrhele,vyholené hlavy atd.,válí se to sfetovaný na veřejnosti a vše je v pořadku.Nad tím by se měl každý zamyslet.

 44. Ahoj,super nápad s tou TV,jsem z Pardubic,pán je velice známý,pravdou je,že na mě budí respekt,ale zřejmě to bude jen dojem.jednoduše se vyjímá:)

 45. Krychliče znám již od školních let. To bylo někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Tehdy jsme ho i v přestávkách před odpoledním vyučováním stopovali. Měl pravidelnou trasu od Chemingu přes záchodky na Tř.Míru do Prioru. My jsme mu tehdy říkali „Robot“. Je to teď už více než třicet let a tajemného Krychliče stále občas vídávám na pardubickém nádraží. Stal se legendou opředenou tajemstvím a nedílnou ikonou Pardubic.

 46. Krychliče si velmi dobře pamatuji ze svého studia v Pardubkách. Až teď jsem zjistila, že umí i mluvit :-)

 47. Ahoj,tohohle pána potkávám už asi sedm let,co jezdim vlakem!je velmi klidný a vůbec si nevšímá jak se na něj lidi koukaj,je mu to jedno. Taky o něm znám legendu,že to byl učitel a že důvodem,proč je na nádraží je,že čeká na svého přítele,který jednoho dne odjel a už se nikdy zpátky nevrátil :( Jestli je to pravda to nevim. Mějte se. A budte k němu ohleduplný,on je k okolí taky!!!

 48. Jubilejní 50 komentář od uživatele Koko se mi velmi líbil… Uvažuji, že u komentářů asi zavedu hodnocení, aby byly některé lepší kousky vidět vice nad těmi horšími.

 49. Ano je to homosexuál.Jednoho večera ho můj pes vyčmuchal v roští v místě kde je dnes OBI jak si to tam kluci pěkně rozdávaj ze zadu:-)

 50. Krychlič se opravdu jmenuje Kulhánek,je vzdělaný,bydlí v Nemošicích,u rodičů,má v pokoji hodně papoušků,pracoval v Chemingu.Pravda-je velice zvláštní,děti z něho mají strach,větší se smějí,ti největší si dávno zvykli.A jak to vím?Jeho tati učil na ZŠ mojí mami a já se dobře znám s jeho sestrou-krásnou,šikovnou a chytrou, dlouhonohou blonýnou.Ani se nechce věřit…..:-)))

 51. Cuzz, Supr článek fakt zírám. Vídám ho už asi 3 roky a kkdyž ho viděl poprvé myslel si že je to mimozemštan tenkrát jsem ho sledovali snad hodinu. KDyž sem se na něj ptal táty říkál že ho učil…a můj straší kámoš je jeho soused:Dz Nemošic…

 52. Je pravda, že legendy o tomto člověku jsem slyšel již někdy před dvaceti lety a sám jsem ho párkrát potkal v Pa u nádraží. Oceňuji nápad psát o něm. Je spousta lidí, kteří ho odsuzují. Ale je to jen strach z něčeho neobvyklého. A pokud je pravda, že je homosexuál, co na tom? Pár jich znám a jsou to báječní společníci a pokud s nimi máte ve své sexuální orientaci jasno, nijak to nenarušuje přátelství.Takže díky za tenhle blog a na pana „Krychličku“ nebuďte zlí.

 53. Ahoje, Venda Krychlič je můj soused, bydlím hned naproti mně, znal jsem hlavně jeho tátu, se kterým jsem při rekonstrukci domku občas prohodil několik slov….oba dva jsou fajn, tedy táta byl…bohužel rodiče už umřeli….Ano, Krachlič chová papoušky, navíc spoustu slepic a kohoutů, člověk o něm vůbec neví, dům je za hradbou keřů a stromů….Zůstává vzhůru dlouho do noci, nikdy se v domě nezhasíná dříve než ve 3-4 ráno…Jinak chodí většinou v béžovém baloňáku a k tomu žluzou kravatu…Většinou z Nemošic chodí do města pěšky, jinak tady se nikde neukazuje, nevím proč….zřejmě jsou lidi hajzlíci a pokřikovali by nebo si ukazovali…Tak asi tak….Prostě fajn pán se svým osobitým přístupem k životu a věcem kolem….D.

 54. Do Pardubic jezdím od dětství na hokej. (Bude mi 43). Už při jedné z prvních návštěv (asi 1976?) mě táta na toho pána (resp. jeho hlavu) upozornil. Pak jsem ho viděl mnohokrát na nádraží, přehlédnout nelze. Překvapilo mě nedávno, když jsem ho zase potkal. Že mu v Pardubkách říkají Krychlič, jsem doteď nevěděl. Já ho prostě řadím mezi Pce legendy typu Martince, Janeckého, ap..:-)

 55. ahojtě, „krychlič“,vlastním jménem V.Kulhánek z Nemošic u Pardubic je opravdu velmi vzdělaný a chytrý, byť působí zvláštním dojmem. Pravda je, opravdu pracoval v Chemingu, kde jsem ho viděl a mčl jsem tu čest s ním i několikrát mluvit, když jsem tam byl na návštěve za mým tátou, který tam v té době pracoval. Oparavdu má co povědět a je to legenda. Smekák před ním klobouk.

 56. Poprvé a zatím i naposledy jsem tohoto pána potkala v jedné prodejně elektro. Jako absolutně neznalou mě samozřejmě šokoval jeho vzhled, nevěřila jsem svým očím, když jsem si ho pořádně prohlédla a přemýšlela, jestli ten zvláštní útvar na hlavě jsou vlasy či něco jiného. O svou zkušenost jsem se podělila s kámoškami, rodilými Pardubičandami, které mi s přehledem a v klidu oznámily, že je to Krychlič, známá a svým vzhledem extravagantní pardubická osoba. Rozhovor s ním byl ale opravdu zajímavý a jsem ráda, že jsem se o něm dozvěděla něco více a mohu si tak na něj upřesnit názor.

 57. zdravím, tenhle človíček je legendou a myslím, že po tom co někdo našel odvahu jen ho oslovit je SUPER,..Dali jste mu tím ŠANCI, chlapi*Dík i za něj

 58. „Krychliče“ pamatuji jako študák dráťárny v letech 1980-84. Vždy byl záhadnou postavou. Pak jsem z Pardubic na hodně let odešel a na „Krychliče“ dávno zapomněl. Až asi před 4 lety mi večer ujel poslední vlak z Chrudimi do Pardubic a jal jsem se jít pěšky na Dubinu – bylo to někdy v listopadu. A v mírné podzimní mlze, už dost po půlnoci jsem ho potkal v Nemošicích na mostě … Přiznám se, že by se ve mně krve nedořezal.
  Jinak děkuji všem diskutujícím za informace a „odvážlivcům“ za rozhovor s panem Kulhánkem. A panu Kulhánkovi přeji hodně zdaví – je skutečně jedním ze symbolů Pardubic.

 59. Od studentských let vím o koho se jedná. Jeho jméno zde již padlo a je to možná i nefér jej tady uvádět, zvláště když dopisovatelé jsou anonymní. Dodám, že se jedná o člověka vysokoškolsky vzdělaného, který to za býv. režimu neměl jednoduché z důvodu své pohlavní orientace. V žádném případě nebyl zlý a pracoval na jedné vysoké škole v Pardubicích. Z důvodu absolutně absentující osvěty mezi mládeží byl spíše vnímám jako nějaké nebezpečí! Snad ještě potoknu, že se nejedná o občana Pardubic i když možná jeho vesnice je dnes již jejich městskou částí.

 60. Myslím si, že ty mýty a fámy o něm jsou zcela nesmyslné.Taky jsem slyšel, že dřív působil snad na vysoké škole jako kantor.Rozhodně ukazuje všem o mottu: Komu se to nelíbí, ať si p…. políbí..Držím mu palce.A určitě by byl rozhovor s Krausem výborný nápad.

 61. Je to hodný podivín,který nikomu neubližuje a v životě si dost vytrpěl jak od bývalého režimu,tak od lidí.Proč ho chcete tahat do televize?Myslíte, že o to stojí?Připadáte mi jako bulvární hyjeny,které se honí za senzací.Potkáváme ho všichni,tak ať ho ty zvědaví osloví.On jim hlavu neutrhne.Na to však jaksi chybí odvaha,tak proč se neschovat za ostatní.Nezaslouží si,aby byl národu pro legraci a krom Pardubáků by ten pořad stejně nikomu nic neříkal.Je sice podivín ale pořád je to lidská bytost,tak ho nechte v klidu žít.

 62. Znam ho uz od 70-tych let.I moje dcera na nej ze studentskych let obcas zavzpomina.Neskodny a zajimavy.Svuj.Klobouk dolu!

 63. Pana K. jsme několikrát potkali v Chemingu, byl velice příjemný a ochotný. Je to jako s každým člověkem, který vypadá na první pohled nepřístupně – dokud s ním nezačnete komunikovat, máte spíš strach. Teď mě mile překvapil svou přístupností vůči „zvědavcům“ a zajímavými názory. Nemyslím si, že by ho někdo chtěl zesměšňovat v pořadu pana Krause, z většiny diskutujících cítím spíše obdiv. Myslím, že by právě v takovém pořadu mohl zničit spoustu předsudků (nejen předsudků vůči své osobě). Ale chce to vůbec? Třeba by nebyl proti. Myslím, že by nás mohl přimět zamyslet se nad spoustou věcí jinak, než jsme zvyklí – a otevírání nových obzorů je přece záslužné. Jak vyplývá z článku a rozhovoru, vlastně si svou osobitost ustál i v době, kdy to bylo mnohem těžší než dnes… Držím panu K. palce a těším se zase někdy na viděnou.

 64. ano v nemošicích opravdu bydlel. Sestřenice tam bydlela s manželem v tom mlýně byl tam tuším nějaký sklad a její muž tam pracoval (bylo mi tak 10)pamatuju si jak jsem si tam hrál s jejím psem a on mu z okna házel pamlsky

 65. Už 30 let v Pardubkách nebydlím,ale vzpomínám si na Pana Kulhánka z nádraží…Velice mě vždy zaujal a připadal mi pečlivě upravený, jako málo která žena. Do pořadu „Uvolněte se prosím“ bych ho neposílala,moderátor Jan je zvyklý položit své hosty na lopatky a procházet se po nich a rajtovat… a to si Pan Kulhánek nazaslouží. U pana Ebena,by jistě místo měl – oba vzdělaní a pan Eben má krásný a laskavý humor,svých hostů si váží a to si pardubická legenda zaslouží…

 66. Zdravím všechny. Ačkoliv nejsem velký čtenář, osoba pana Kulhánka je tajemná, opředená legendami a názory a mě osobně zajímá. Proto mi to nedalo, a přečetl jsem si všechny komentáře. Hodnotné, ale i velmi stupidní, jako například od ó, 30. 3. 2009 15:22:28. Jako malý jsem jezdil s babičkou a dědou vlakem do Pardubic, kde jsem poprvé viděl pana Kulhánka. Tehdy mi babička řekla „koukej to je krychlič, libar“ a já vůbec nechápal. Dozvěděl jsem se časem že se jedná o solidního studovaného pána, který je zřejmě rád středem pozornosti a tráví na nádraží dost času. Zde jsem se dozvěděl o mnoho víc. Dle mého názoru je slušný, vždy maximálně upravený a nadčasový. Jeho nestárnoucí vzhled je nejen raritou Pardubic, ale celé dnešní hnusné, uspěchané a po penězích prahnoucí doby. Bohužel nejsem z PU a dlouho jsem tohoto pána nepotkal. Přeji mu tedy mnoho zdraví, spokojenosti a nadhledu jako doposud i do dalších let. S pozdravem Lukáš

 67. Ahojky,pak Kulhánek je z Nemošic, jeho otec byl Václav a mě učil v roce 1968-1971 a byl to nejhodnější učitel na škole, má ještě sestru , je vdaná a má rodinu. Je mu určitě přes 60 let.

 68. Výborný článek a hlavně skvělé komentáře. Vzpomínám si, kdy jsem viděl Krychliče poprvé, bylo to v autobuse a mně bylo maximálně šest let (tzn. nanejvýš rok 1983). Byl jsem z toho dost vyděšený a zeptal se mámy, co to má ten pán na hlavě. Odpověděla mi, že paruku a ať se na něj nedívám, že se to nedělá. Pak jsem z hrůzou vyzvídal, co je to paruka a proč ji někdo musí nosit. Bylo mi vysvětleno, že někomu třeba vypadají vlasy a pak si hold musí koupit paruku. Prostě klasika, rodiče něco plácnou, aby už to dítě dalo pokoj. Bylo to pro mě nakonec docela trauma, dost dlouho mě děsila představa, že přijdu o vlasy a pak budu muset nosit na hlavě to samé, co ten pán. Pak jsem ho znovu viděl až po hodně dlouhé době a to už mi došlo, že to bude trochu jinak. Vždy byl pro mě ale obrovskou záhadou. Nějaké bližší informace jsem získal až v sedmé nebo osmé třídě. Spolužák mi tehdy řekl, že mu někteří kluci na Dubině přezdívají Mnětický Árny, protože je z Mnětic (což asi není pravda), a Árny proto, že je vyhublý, takže je pravým opakem Arnolda Schwarzeneggera. Myslím, že v té ironické přezdívce se jen odrážel strach tehdejších dubinských puberťáků z hodně neobvyklého člověka. Ten spolužák mi také tvrdil, že je homosexuál. Před pár lety jsem se dozvěděl, že je občas vídán i v Praze. To bylo vše, co jsem dosud věděl. Nejvíc jsem se ale pobavil, když se mnou v Pardubicích před lety začala bydlet přítelkyně, která pochází ze Semilska a samozřejmě o této postavě nikdy neslyšela. Jednoho dne přišla celá vyděšená domů a říkala mi, že na nádraží asi viděla schizofrenika nebo nějak jinak psychicky nemocného člověka. Opravdu z toho byla v šoku, protože nejde jen o ten účes, ale i jeho napudrovaný obličej a strnulou chůzi. Začal jsem se samozřejmě smát s tím, že to byl jen Krychlič a schizofrenik určitě není. Přítelkyně jím byla od té doby fascinovaná a vždy to pro ni byla velká událost, potkala-li ho ve městě. No a dneska mi nadšeně ukázala tenhle článek. Rozhodně musím říct, že i pro mě to je hodně velké překvapení. Docela jsem byl v šoku, když na tom videu začal mluvit příjemným a inteligentním hlasem. Něco takového jsem nečekal, vždy jsem si myslel, že to je do sebe uzavřený podivín.

 69. Tak teď jen ještě musím dementovat, co jsem tu napsal. Přítelkyně mi teď připomněla, že to bylo trochu jinak. Tehdy nepřišla s tím, že viděla schizofrenika, ale že sama je schizofrenik, protože si myslela, že snad měla halucinace! Je asi fakt, že pro mnoho lidí první setkání z Krychličem muselo být hodně šokující. Rozhodně je to určitě ojedinělá postava v rámci celé ČR. Každopádně jsem si ještě vzpomněl, že na střední mi ségra tvrdila, že Krychlič je homosexuál a má dokonce přítele, z kterým žije někde na Višňovce. Jak to vypadá, tak to byl jeden z dalších rozšířených výmyslů.

 70. Kde je vidět najvíce kolem půl 10 až půl 12? děkuji

 71. Jsem z Pardubic, vídám ho už přes třicet let. Znám jeho sestru, ale nebudu ji identifikovat, stydí se za něj a nechce s ním být spojována. Tato jeho sestra, i když už je to dost zralá ženská, je mnohem hezčí než její dcera.

  V polovině devadesátých let byl na vojně v Pardubicích jeden člověk z Jičína. Tehdy jsem se s tímto vojákem bavil a on mi říkal, že se s kámošema dali Krychličoj na nádraží na záchodkách bubeníka a vymáchali mu hlavu v mušli. Vlasy měl hodně dlouhý a nadával jim do buzerantů.

 72. Dneska jsem s krychličem mluvil a mám s ním i společnosu fotku heč!!!!:-D Kdo bude chtít vidět na požádání zašlu!!!Jinak choval se velice slušně, nikam nespěchal a působil velice zdvořile, palec nahoru!!!! ;-) Kamilek19@seznam.cz

 73. poslal jsem Krausovi tip na krychlice, ja ho osobne neznam, ale je videt, ze by o nej byl zajem, otazkou je, jestli bude chtit jit…

 74. Hele, nevím, zda je to nejlepší nápad. Krause mám rád, ale nechme ho, ať zesměšňuje politiky, modelky, herce a další namyšlence, ne prostého člověka s názorem.

 75. Krychlič se skutečně jmenuje Václav Kulhánek, jak uvedla Sedmička v souvislosti s anketou o nejvýznamnějšího Pardubáka. Jak potvrdil můj spolužák z tehdejší SEŠ, který bydlí v Nemošicích, bydlí p. Kulhánek v Nemošicích a má (nebo měl) největší sbírku gramodesek v republice. V 60. letech, kdy jsem chodil na ZDŠ, učil na nově otevřené škole ve Staňkově ul. Tehdy měl „jen“ nápadný knír a říkalo se mu Knírač.

 76. Tento pán se stal nedílnou součástí Pardubic. Už zako dítě jsem ho vídal. Vždy působil jako podivín. Jenže bez takových lidí by byl život nuda. A plyne z toho jediné – NESUĎME KNIHU PODLE OBÁLKY. Díky pane Kulhánku, že jste jaký jste!

 77. Pana Václava Kulhánka znám asi od roku 1972, tedy už dobrých 38 let. Tehdy mu mohlo být necelých třicet roků. Pracoval v Hradci Králové v krajském domě pionýrů a mládeže na přírodovědném oddělení. Už tenkrát měl pečlivý, nalakovaný účes a navoskovaný knír. Chodil nažehlený v bílé košili s kravatou. Po straně jsme se mu trochu pošklebovali, ale ve skutečnosti jsem si ho vážil, pro jeho přírodovědné znalosti i pro jeho upravený vzhled. Mým zájmem je od malička příroda – kaktusy, rybičky, později i králíci a slepice. Mnohé jsem pobral před těmi lety v tom pionýrském domě v různých kroužcích, tedy i od pana Kulhánka. Moc mu za to děkuji.
  Jsem srab. V Pardubicích jsem ho několikrát na nádraží viděl, ale neoslovil jsem ho. Příště to udělám, a poděkuji mu osobně.
  Pane Kulhánku, přeji Vám vše dobré.
  Vladimír Bradna, Hradec Králové

 78. I já se musím přiznat. Nejen k tomu, že ho znám od dětských let, ale hlavně k tomu, že jsme si z něj s kamarády dělali s oblibou legraci. Často jsme mu i volali – dodnes si pamatuji jeho tel. číslo! Jsem rád, že je živý a zdravý, patří k Pardubicím. Nikomu ho nedáme, ani do té televize. Pak sem budou jezdit turisti jak do ZOO.Tajemné by mělo zůstat tajemným :-)

 79. Je zajímavé co jsem se zde o panu Kulhánkovi dočetl. Něco je pravda něco nikoliv. Na dokreslení k jeho osobě bych rád uvedl několik informací. Pan Kulhánek studoval v létech 1963 až 1966 na Střední všeobecné vzdělávací škole v Pardubicích (předchůdce dnešních gymnázií). Byl to můj spolužák nikoliv přímo ze třídy ale z ročníku. Společně jsme měli tělesnou výchovu a již v té době nosil pan Kulhánek tento zajímavý účes, který v té době upravoval udajně cukrovou vodou. Libar to určitě nebyl, protože se nám ho podařilo při plavání potopit a účes se rozpustil. Jeho účes v té době nebyl ještě tak dokonalý jak ho postupem let dopiloval. Jeho rodiče byli oba učitelé, moc fajnoví lidé. Panu Kulhánkovi bude tedy letos 62 let a plných 47 roků co ho znám jej tento účes provází.

 80. Pana Kulhánka jsem dnes potkala po dlouhé době, když jsem šla z práce, ale protože se v Pradubicích moc nevyznám, resp. v názvech ulic, nemůžu Vám teď s přesností říct, kde to bylo :-) jinak jsem si přečetla všechny komentáře, protože mě postava pana K. velice zajímá, a má můj hluboký respekt a obdiv. Po internetu si o něm sháním informace a ráda bych sebrala odvahu a promluvila si s ním osobně. Myšlenka toho, že by mohl být pan K. hostem v pořadu Uvolněte se prosím, je sice zajímavá, ale myslím si že není pro osobu tipu K příliš vhodná. Rozhodně bych se přikláněla k pořadu Marka Ebena, protože pánové by si jistě padli do noty. Oba mi přijdou rozvážní a vystupování M. Ebena mi připadá hodně na úrovni a rozvážné. Nikoliv jako u J. Krause, kterému spíše sedí hosté tipu modelky, politici atd. J. Kraus je vždycky roznese na kopytech :-) Avšak my o tomto rozhodovat nemůžem, to rozhodnutí je pouze na něm. Rozhodně bych se o něm dozvěděla více, je to jak droga a velmi mě fascinuje! :-) Jsem ráda že jsem natrefila na tento článek a rozhodně tu budu častým návštěvníkem, abych se dozvěděla více a přečetla si další info. Děkuji správci za tento článek!! ;-)

 81. Po zajímavém přečtení názorů na tohoto pána i já mám co říci.Znám ho.Nebudu opakovat,co již bylo řečeno.Znám i jednu paní, která chodí s jedním účesem (černé odbarvené vlasy do drdolu a zřejmě
  omotané do obráceného účka)již asi 50 let.Je to každého věc.Důležitější je charakter člověka a dle vyprávění je to člověk dobrý a inteligentní.Dle mého tímto účesem tiše protestuje, proč, to ví jen on.Vidívala jsem člověka, který jezdil na kolečkových bruslích od labského mostu až na křižovatku u Domu služeb a zpět.Také protest nad nějakou nespravedlností.
  Bylo by hodně lidí,kteří by mohli protestovat nad křivdou, která jim byla způsobená lidmi,kteří mají pokřivené charaktery,rádi převlékají kabáty, závidí a vědomě ubližují a zničili život dobrých lidí s odborností a praxí, kteří by byli ještě dlouho let platnými lidmi ve svém oboru.Někdy dělají hanbu organizacím, jako je Sokol a dělá jim radost zničit poctivého člověka,který se celý život věnoval práci v tomto krásném spolku.Ale je ještě hodně organizací,kde jsou lidé,kteří dělají také slušným hanbu a nic se jim nestane?Opravdu?
  Věřím a doufám,že se všichni i náš pan profesor se zvláštním účesem, dočkají spravedlnosti.Pevně v to doufám a fandím jim. Kdo se musel snížit třeba s profesora na uklizeče z donucení a důstojně to přežil, klobouk dolů před ním.Také znám jednu profesorku,která uklízela se vztyčenou hlavou a byla nad věcí, protože věděla,že umí jak dobře učit,tak i uklízet a stydí se za toho ubožáka,který ji k tomu přinutil.Je moc příběhů, které znám.Sice nevyčnívají,ale bylo by to velmi zajímavé, kdyby se také lišili od těch prevítů.
  Jsem také pro aby přišli do důstojného pořadu a vysvětlili všechno veřejnosti.Kéž by mohli beze strachu ukázat na toho lotra,který jim ublížil.
  Prosím za trpělivost a přečtěte dokonce.Děkuji.

 82. tak jsem dnes napsal email redaktorovi do televizního pořadu Víkend a jsem zvědavej co mi na to odpoví:)

 83. Pan Kulhánek Krychlič je velký sběratel LP desek,již na začátku sedmdesátých let jsem ho vídával na pražských burzách s LP deskama.Má jich
  ccc 5OOO ks,pokud je mi známo sbíral pop music šedesátých let,rock and roll Elvis Presley,Bill Haley atd a taktéž jeho velkou láskou byla americká country music.V každém případě je to všestraně vzdělaný člověk.

 84. ahoj vsichni . ted to ctu a muzu rict zaplat panbu ze ty lidi jako on jsou.jezdily jsme po zabavach v 70 a 80 a pamatuji si ho osobne nevim jestly jeste zije dlouho jsme ho nespatrily. pokud ano mam nejake desky pro neho gratis a velice rad mu udelam radost se starym bigbitem jenom nevim kam to zaslat.. tak p. krychlicovi hodne zdravi prejou hradecaci co ho znaj zatim cus a mejte se vsichni jeho fandove joska sustr alias kobyla

 85. Pana „Krychlice“ jsem videl minuly tyden pred nadrazim, a jak jinak – vypada porad a uplne stejne :-)))

 86. Jako nepardubičák jsem viděl pana Kulhánka jednou v životě, když jsem byl na vojně 1987 – 1988. Dnes je společnost ke vzhledovým nestandardnostem celkem tolerantní, ale za komunistů působil na většinu lidí jako mimozemšťan. Vzpomínám, že jsem na něj tehdy civěl jak lední medvěd na černocha.
  Dostat ho do televize nepovažuji za dobrý nápad. Lidé, kteří o něm nic neví by se na něj dívali jenom jako na nějakého vyšinutého exota. Dopadlo by to podobně jako rozhovor s výtvarníkem Františkem Skálou, nesmírně vzdělaným, inteligentním a citlivým, ale svérázným umělcem, ze kterého moderátorka svým přístupem udělala praštěného podivína.
  Panu Kulhánkovi přeji pevné zdraví a ještě mnoho let života.

 87. Nikde jsem Krychliče zatím nepotkal a to jsem ho sháněl na třídě Míru a na hlavním nádraží.

Komentáře nejsou povoleny.