Kupujeme nový počítač

V poslední době mě často žádáte o radu při koupi nového počítače. Moje rady nejsou vždy univerzální, ale mám několik pouček, které mohou pomoci většině z vás.

Notebook nebo stolní počítač?

Všichni chtějí notebook. No jasně, je malý, přenosný – tak proč kupovat něco jiného? Povím vám to.

Delší práce na notebooku je velmi nepohodlná. Klávesnice je vysoko (na těle notebooku), bývá poměrně malá, málo ergonomická. Obrazovka je nevhodně umístěná, při delší práci můžete pociťovat bolesti zad a krčních svalů. Některé typy se tyto nedostatky snaží trochu potlačovat, ale pevné spojení obrazovky s tělem notebooku mnoho možností na zlepšení nedává. Stolní počítač má klávesnici i monitor zvlášť a můžete si je rozložit po stole dle potřeb.

Pokud notebook nepotřebujete do školy nebo do práce, opravdu potřebujete přenosný počítač? Ze zkušenosti potvrzuju, že hodně notebooků zůstává na jednom místě a nikdo je nikam nenosí. Brzy přejde i zdánlivě lákavá představa, jak budete serfovat různě po bytě (ve vaně, na záchodě, v posteli). Notebook na čtení do postele je velká a těžká věc, brzo vás to přestane bavit.

Notebook je dražší. Na první pohled to tak nevypadá, ale reálné náklady zejména již při koupi jsou vyšší. Notebook představuje nedělitelný celek a později víceméně nebude možné jeho vlastnosti přizpůsobit nově vzniklým potřebám a je proto nezbytné ještě před koupí důkladně zvážit, na co jej chcete využívat.

Stolní počítače jsou jako skládačky. Drtivou většinou jejich komponent lze vyměnit za novější a výkonnější kdykoliv později a tím i staršímu stroji dát novou mízu. Je tak možné po několika letech několikanásobně zvýšit jeho výkon (pokud na tuto alternativu bylo při nákupu náležitě pomýšleno). Z tohoto důvodu můžete při nákupu sestavit stolní počítač z levnějších komponent. V průměrné rodině životnost bývá mezi 6 a 10 lety.

Možnosti oprav jsou u notebooků značně horší. Náhradní díly bývají drahé, některé jsou specializované pro daný typ, jejich výměna je komplikovaná a bez zásahu drahého servisního technika se neobejdete. Rovněž výměna poškozených částí (obrazovka, ulomený nebo prasklý kryt, opotřebení často namáhaných míst) je často nedostupná a po nějaké době je z pěkného notebooku nepěkný kus osahaného a potlučeného plastu.

U stolního počítače poškozený či opotřebený díl lze snadno vyměnit a to včetně výměny plechové bedny, ve které je poskládán.

Dnes je vhodné pořídit si počítače dva. Silný a kvalitní stolní počítač a k němu malý levný netbook, případně tablet.

Přesto níže v článku se budu povětšinou opírat o notebooky a většina bodů platí i pro stolní počítače.

Na co se zaměřit?

Jak už jsem uvedl, v první řadě si musíte ujasnit, na co počítač budete potřebovat. Na internet, na filmy, na práci, do školy, jako psací stroj, na hraní her? A dále budete chtít na počítači: sledovat televizi, vytvářet videa/hudbu, připojovat svůj telefon, připojovat speciální stroje (např. lekařské přístroje), dělat prezentace na projektoru, mít internet kdekoliv a kdykoliv?

Pokud jde o notebook, běžte do obchodu, kde jsou vystavené (doporučuji navštívit Alzu v Holešovicích), nebo si nějaký půjčte od kamaráda a zkuste na nich chvíli psát a pohrávat si s nimi. Nekoukejte na cenu, ale zjišťujte, co vám vyhovuje a co vám vadí. Podle toho pak vyberete lépe takový, který vám bude vyhovovat.

Jaká značka je nejlepší

U notebooků v ceně do 20.000 Kč prakticky žádná. Dnes jsou vyráběny a posílány na trh velmi rychle, takže trpí nedostatky a problémy – výrobcům se vyplatí řešit více reklamací, aby mohli poslat na trh novinku dříve, než konkurence.

Přesto ale značky Dell, HP, Sony a Lenovo patří mezi špičky a dále Acer je takový lepší průměr. Ostatním značkám bych se vyhýbal.

Jaký zvolit procesor, paměť, atd.?

To je těžká otázka, protože nabídka se mění každý den. Tuto volbu ale nechte až na konec a nejdříve se věnujte výběru podle zbytku článku.

Na co si dát pozor

Klávesnice

Největší zvěrstvo výrobci páchají na klávesnici. Někomu může chybět pravá numerická klávesnice. Pokud používáte klávesy Home a End, podívejte se, zda nechybí. Také klávesy Delete, Enter a PageUp a PageDown někdy nepochopitelně mění svá místa. Zkontrolujte i mezerník, aby nebyl nápadně krátký – budete se trefovat vedle, je to otravné.

Jaká klávesa je úplně vlevo dole? Pokud tam není Ctrl, pak zkuste najít jiný notebook. Je to asi nejotravnější záměna kláves, kterou kdy kdo udělal.

Některé klávesnice mají nepříjemný stisk, to si musíte zkusit sami, co vám vyhovuje. Kvalitu klávesnice asi nejlépe poznáte, když stisknete mezerník úplně na kraji – neměl by se nahnout, ani zadrhávat.

Kurzorové šipky by měly být samostatně, nebo alespoň kousek vysunuté (viz foto). Jde o to, abyste je dokázali najít po hmatu. Ty totiž nejčastěji hledáte jen hmatem, zatímco sledujete text, ve kterém se potřebujete pohybovat.

Různé speciální klávesy, které na klávesnicích bývají osazeny (tlačítka pro internet, email, kalkulačku, word, atd.), používá jen málo kdo – pokud je nepoužíváte již nyní, nečekejte, že by vám do života něco zázračného přinesly. Osobně používám pouze tlačítka pro nastavení hlasitosti. Neporovnávejte proto počítače podle toho, kolik tlačítek mají navíc.

Lesklá obrazovka

Lesklá obrazovka je hezká, ale vyžaduje pro práci dobré světelné podmínky, jinak v ní vidíte jen svůj obličej jak v zrcadle.

Touchpad

Pokud na notebooku místo myši používáte touchpad (dotykovou plošku pod klávesnicí) zkontrolujte, aby obsahovala tlačítka jako opravdová samostatná tlačítka. Různá beztlačítková „vylepšení“ bývají problémová a k vzteku.

Údržba

I když máte doma čisto, přesto se v počítači hromadí prach. Větráky jej nasávají z okolí a ten za zachytává na jemných žebrech chladičů a ucpávají je. Čistění by mělo proběhnout jednou za dva roky, nebo častěji, pokud je počítač používán v terénu. Prach je také trochu vodivý, takže jsou i případy, kdy způsobil poškození počítače zkratem. Požáry vznikají takto jen velmi vzácně, ale s tím jsem se nikdy nesetkal.

Rady závěrem

  • Nakupujte ve specializovaném obchodě, nebo nákup nechte na odborníkovi. Naopak se vyhněte nákupům v supermarketech, které prodávají počítače jako okrajový sortiment.
  • Slevy a superakce jsou vypisované na špatně prodejné kusy. Ve výsledku vás mohou vyjít mnohem dráž.
  • Myslete na budoucnost. Například sledujte, aby počítač podporoval USB 3.0. Jasně, že žádné takové zařízení nemáte, ale co za dva roky?!
  • Nechte si poradit. Případně najděte odborníka, který vám pomůže vybrat nejlepší kompromis mezi kvalitou, cenou a požadavky.

Napadá vás ještě něco? Zeptejte se v komentáři.

2 komentáře u „Kupujeme nový počítač“

  1. ergonomie se da vyresit pripojenim externiho monitoru (cimz se i zvysi velikost plochy o dalsi monitor) a klavesnice. a pak, notebooky (vetsinou) byvaji tisi nez stolni pocitace a i spotreba je imho nizsi (ikdyz tenhle aspekt jsem jeste poradne neprobadal). ale jinak souhlas, stolni pocitace jsou jako skladacky, to je jejich velka vyhoda :)

    1. Do určité míry je i toto dosti nepohodlné, protože notebook zabírá místo na stole, které není využitelné (mě to vadí hodně).

      S tou tichostí bych taky byl opatrný. Dobře postavená sestava pod stolem nebude o nic hlučnější než notebook s malým kvíkavým větráčkem, který leží na stole. Nepočítám Atomy a jiné nevýkonné procesory, které téměř větrat nepotřebují. S tou spotřebou bych byl také opatrný. Zde zdání mate díky poměru velikostí napájecích jednotek – kvalitní sestava má mnohem efektivnější využití energie, než většina notebooků.

Komentáře nejsou povoleny.